Tekst Czytelnika: Smartfonowy rok 2019 wywróżony z fusów

Często w artykułach widzimy przytaczane prognozy analityków odnośnie rozmaitych spraw, jednak nie mniej często albo są one dość oczywiste, albo się nie sprawdzają. A może by tak pokusić się o własną prognozę tej drugiej kategorii, z przymrużeniem oka? Jak to mówią, "jak się bawić, to się bawić" ;)

Wróżenie z fusów

Wróżenie z fusów (Shutterstock)

Rok 2019:

Android ma udziały w granicach błędu statystycznego, tzn. w okolicach 2,5%, w porywach do 3%, jednak fanboje chętnie przytaczają statystyki dla północnej Grenlandii, gdzie sięgają one 60% (wzrost rok do roku z 40% spowodowany nawróceniem wujka na jasną stronę mocy). Globalnie utrzymuje się spadek sprzedaży na poziomie ok. 14% rocznie — szacuje się, że do 2025 roku system zniknie z rynku. Sytuacji nie poprawia nadmiar aplikacji w sklepie, w związku z czym użytkownicy nie chcąc wybierać między złem a złem, decydują się nie wybierać wcale i zmienić system na mniej wymagający. W efekcie sprzedano zaledwie 54,8 miliona urządzeń, co stanowi ok. 2,7% całego rynku.

iOS-owi udało się coś, czego nie osiągnął dotąd żaden system w historii — ujemny udział w sprzedaży, wynoszący dokładnie -6,66%. Klienci masowo oddają nawet dawno kupione iPhone'y po tym, jak aktualizacja do iOS 13.5.000.00.0000.0.34653 pozbawiła ich urządzenia emejzingu i spowodowała stopienie znanego nadgryzionego jabłka. Firma w celu polepszenia sytuacji zamierza wypuścić nową, budżetową linię produktów. Jednak będzie musiała sobie poradzić również z innym problemem, jakim jest 135 milionów oddanych iPhone'ów.

Windows 16.2 zaliczył potężny wzrost — aż o 1000% - w stosunku do ubiegłego roku po decyzji Microsoftu, aby zastąpić produkcję dotychczasowych modeli nowym, jednym, idealnym superflagowcem w jedynym słusznym rozmiarze 6,2". Decyzja ta zaowocowała udziałem na poziomie 51,7% i 1,05 miliarda sprzedanych Lumii.

Na drugim miejscu uplasował się Sailfish z udziałem 37,8% i 767,7 miliona sprzedanych urządzeń. System zawdzięcza swój niemal 15% wzrost głównie malejącemu zainteresowaniu producentów i użytkowników porzuconym przez twórców, odciętym od aktualizacji i pofragmentowanym Tizenem oraz klientów oddających pozbawione emejzingu iPhone'y.

Podium zamyka BlackBerry OS z udziałem 12,7% i 257,9 miliona sprzedanych "jeżynek", co stanowi wzrost w stosunku do ubiegłego roku wynoszący 6,2%. Jest to prawdopodobnie skutek tzw. "privgate", w którym okazało się, że jedynie modele BlackBerry z serii Priv (od niedawna wyłącznie z BBOS) nie są obiektem zainteresowania NSA — być może dlatego, że sama agencja ich używa (niebezpiecznie byłoby szpiegować rozmowy własnego szefa).

Poza tym sprzedało się 36,5 miliona urządzeń z innymi systemami (w tym będącym do niedawna liderem Tizenem), co stanowi 1,8% całości, czyli 2,031 mld sprzedanych w tym roku smartfonów — wzrost o 9,2%, głównie dzięki skutecznej kampanii społecznej o powszechnym dostępie do internetu wśród za-3-pokolenia-rodowitych Europejczyków.

Wszystkie wydarzenia i dane zostały wymyślone, jednak zainspirowane prawdziwym artykułem. Tekst nie ma na celu nikogo urazić, a jest jedynie efektem luźnych przemyśleń autora na temat wiarygodności analityków.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Motorola - wczoraj, dziś i jutro 10 lat w technologii. Nie uwierzysz, jak zmienił się świat Czy stawiasz Huaweia na równi z Apple'em, Samsungiem, LG i innymi renomowanymi markami? [Ankieta] Marzysz o lataniu? PowerUp FPV umożliwi wcielenie się w pilota kartonowego drona #WaszymZdaniem: Czy korzystasz z etui na smartfony? [Wyniki ankiety] Korzystanie ze smartfona podczas jazdy przyczyną coraz większej liczby śmiertelnych wypadków Nietypowe wyznanie miłości. Oświadczył się swojej dziewczynie przez mobilną grę Gry mobilne już wcale nie takie mobilne. To kolejny powód, dla którego odpuszczam sobie w granie na smartfonie YouTube Music oficjalnie. Kilka fajnych pomysłów i sporo ograniczeń Lokowanie produktów - dlaczego Apple robi to za darmo, a James Bond gardzi Androidem? Te badania pokazują, ile Twoich prywatnych danych wycieka z telefonu do różnych firm Krzywe zwierciadło: Tragedia w siedzibie HTC. Jeden z prezesów przebrał się za wyniki finansowe; trzech inwestorów zmarło na zawał Daleko nam do stworzenia ekranu smartfona, który byłby odporny zarówno na stłuczenia, jak i zarysowania Od kilku tygodni mogę płacić zbliżeniowo telefonem, ale... dlaczego miałbym to robić? Smartfony niszczą społeczeństwo? Oto 5 dziwnych zjawisk, których by nie było, gdyby nie rozwój technologii Bohaterowie filmu "Powrót do przyszłości II" przenoszą się do 21 października 2015! Czy wizja z filmu się sprawdziła? Apple i HTC - kto kogo kopiuje? Współczesna fotografia pokazuje, że profesjonaliście wystarczy smartfon Problem fragmentacji Androida to przede wszystkim problem w głowach blogerów Facebook testuje "Reakcje", czyli ze skrajności w skrajność Android 6.0 Marshmallow - jakie smartfony i tablety zostaną zaktualizowane? [aktualizacja #5] Czekasz aż smartwatche będą miały lepsze baterie? Możesz się nie doczekać, ale... Myślisz, że technologia zmieniła świat na gorsze, a kiedyś było lepiej? Nie, nie było

Popularne w tym tygodniu:

Huawei P20 Pro to chyba pierwszy telefon Huaweia, którego Amerykanom wyraźnie brakuje Smartfon sam wykryje choroby bazując na próbkach głosu czy zdjęciach. To już się dzieje "Moja ulubiona firma zarabia więcej niż twoja". No, jest się czym chwalić... Sony, dlaczego? Gdybym dopiero wydał 3600 zł na Xperię XZ2, czułbym się wyrolowany Hagenuk MT-2000: wyprzedzająca swoje czasy komórka firmy, o której pewnie nigdy nie słyszałeś Smartfonowe niewypały. 5 nietypowych i odważnych pomysłów, które okazały się klapą